Birinci COVID-19 hastası bulundu!

 Birinci COVID-19 hastası bulundu!
Okunuyor Birinci COVID-19 hastası bulundu!

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir bilim insanı, birinci COVID-19 hastası için yeni bir tez ortaya attı. Koronavirüs pandemisi başlayalı yaklaşık iki yıl olacak. Bu iki yıllık süreçte bilim insanları hem yeni tedaviler geliştiriyor hem de virüsün kaynağını araştırıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü‘nün görevlendirdiği bir takım, virüsün kaynağını bulmak üzere derin bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda virüsün bir laboratuvardan çıktığını açıkladılar. Birinci hastanın ise Vuhan‘daki bir erkek muhasebeci olduğunu söylemişlerdi. Lakin bunun aksini ileri süren yeni bir tez var.

Birinci COVID-19 hastası, canlı hayvan pazarından çıktı

Arizona Üniversitesinden araştırmacı Michael Worobey, Huanan kasabasının pandeminin kaynağı olduğunu söyledi. Uzun yıllardır virüsler üzerinde çalışan Worobey, birinci hastanın DSÖ’nün ileri sürdüğü kişi olmadığını belirtti. Ses getiren makalesini Science mecmuasında yayımladı.

CBS News‘in haberine nazaran, Worobey de birinci COVID-19 hastası için tekrar Vuhan‘a yöneldi. Lakin bu kişinin bir canlı hayvan pazarında deniz eserleri satan bir bayan olduğunu ileri sürdü. Virolog Michael Worobey’in çalışması, pandemi kaynağının laboratuvar değil de bir hayvan olduğu tarafındaki tezleri güçlendiriyor.

Pandemi başlayalı neredeyse iki yıl olmasına rağmen hala virüsün kaynağına ait bir delilin olmadığını belirtelim. Bilim insanları ortasında virüsün kaynağına ait tartışmalar devam ediyor. Bununla birlikte, Worobey pandemi alarmından evvel iki hastaneye bildirilen hadiseleri tahlil etti. Hadiseler büyük ölçüde canlı hayvan pazarları ya da o bölgeyle irtibatlıydı.

DSÖ, birinci COVID-19 hastası için pazarla temassız birini göstermişti. DSÖ,bu kişinin 8 Aralık’tan itibaren hasta olduğuna işaret etmişti. Fakat Worobey’e nazaran aslında 16 Aralık’a kadar hasta değildi. Worobey, bu tezini 41 yaşındaki erkekle eşleşen hastane kayıtlarına dayandırıyor. Böylelikle, birinci hadise aslında pazarda çalışan ve 11 Aralık’ta hastalanan bir bayandı. Worobey’in tezine DSÖ araştırma takımındaki Peter Daszak da katıldığını açıkladı.

Worobey, New York Times‘a verdiği demeçte, “11 milyonluk bu kentte, birinci olayların yarısı bir futbol alanı büyüklüğündeki bir yerle kontaklı. Salgın pazarda başlamadıysa, bu modeli açıklamak çok sıkıntı hale geliyor.”dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın