31 yaşındaki Hyundai Grandeur, elektrikliye dönüştü!

 31 yaşındaki Hyundai Grandeur, elektrikliye dönüştü!
Okunuyor 31 yaşındaki Hyundai Grandeur, elektrikliye dönüştü!

Periyodunun en havalı arabalarından biri olan Hyundai Grandeur şu anki sedan anlayışımıza karşıt olsa da düzgün görünen bir sedan arabaydı. Grandeur serisinin 1980 çıkışlı olan bir aracı, doğum günü ikramı olarak elektrikliye çevrildi. Bu ikonik ve havalı araç, artık içerisinde bir batarya barındırıyor. Bu da ona son derece retro-fütüristik bir hava katmayı başarmakta.

Bu yıl Hyundai’nin elektrikliye çevirdiği tek arabası Grandeur değil. Hyundai Pony de elektrikliye çevrilmişti ve standa açılmıştı. Artık ise Hyundai Grandeur, stantta Pony’nin hemen yanında yer alıyor.

Elektrikli Hyundai Grandeur, stantta gösteriliyor

Hyundai son vakitlerde eskiye bakış atmayı seviyor. Bu yıl tekrar fabrika bandına giren Hyundai Pony, elektrikli olarak çıkmıştı. Birebir dönüşümün Grandeur için de yaşanıyor olması içimizdeki nostaljiyi canlandırıyor. Mitsubishi ile ortak olarak geliştirilen aracı Mitsubishi Debonair olarak da duymuş olabilirsiniz. Araç Japonya pazarında bu isimle tanınsa da Japonya dışında yepyeni ismiyle biliniyordu.

Grandeur bugünlerde bize çok havalı görünse de Türkiye’de hiç satılmamıştı. Yeniden de 80’lerin sedan kültürünü iliklerimize kadar hissettiren köşeli bir tasarımı var.

Yenilenen Hyundai Grandeur

Aracın önünde ve gerisinde nokta tasarımı olarak da bilinen farlar yer alıyor. Izgaranın kalanı ise yine tasarlanmış ve orjinal dizaynda bulunan süslemeler kaldırılmış. Bunlarla birlikte tekerlekler, aynalar ve pervazlar da fütürüstik bir dizayna kavuşturulmuş.

Dış tasarım yalnızca cilalanmış olsa da iç dizayndaki her şey yine tasarlandı. Yeniden de 80’lerin stiline sadık kalınmış ve o periyodu yansıtan izler de bırakılmış. Solda ve sağda üzerinde butonları da olan bir direksiyon simidi mevcut. Göstergeler ve bilgi ekranları günümüz teknolojisiyle yenilenmiş. Ayrıyeten orta konsolda da dikey ekran mevcut.


Hyundai Grandeur

Koltukların tamamı modası geçmiş lakin nostaljik olan kadife ile kaplanmış. Koltukların arkalıkları ise deri ile kaplanmış. Aracın iç dizaynında en çok dikkat edilenlerden biri ise ışıklandırma. Aracın iç ışıklandırması yeterli biçimde ayarlanmış ve nostaljiyi hissedebilmeniz için kimi ayrıntılara bilhassa ışık verilmiş.

Aracın teknik kısmında ise tüm akaryakıtlı çalışmaya uygun materyaller kaldırılmış ve yerine MESKEN dayanaklı modüller eklenmiş. Bunun düzgün bir tedbir olduğunu söyleyebiliriz, esasen araç büsbütün elektrikli olduğu için eskilerine muhtaçlık da yok. Hyundai Grandeur ticari gayeyle tekrar tasarlanmış değil, bu yüzden satışa çıkmayacak.

Grandeur’un birinci jenerasyonu aşağıdaki özelliklere sahipti:

Motor hacmi: 2400cc
Beygir: 119 hp
Azamî sürat: 155 km/s
0-100 km/s hızlanma müddeti: 14.1 saniye
Tork: 206 nm
Şanzıman: Manuel

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın