• Ana Sayfa
  • Haberler
  • TRT World Forum 2021 “Türkiye’de Üretilen İçerik Dünyaya Yayılıyor”  

TRT World Forum 2021 “Türkiye’de Üretilen İçerik Dünyaya Yayılıyor”  

 TRT World Forum 2021 “Türkiye’de Üretilen İçerik Dünyaya Yayılıyor”   
Okunuyor TRT World Forum 2021 “Türkiye’de Üretilen İçerik Dünyaya Yayılıyor”  

 

Observer Araştırma Enstitüsü Lideri Samir Saran, Netflix Kamu Siyasetleri Lider Yardımcısı Madeleine de Cock Buning, CyberPeace Enstitüsü CEO’su Stéphane Duguin ile Parsons School of Design Medya Tasarım Doçenti David Carroll’ın katıldığı oturumun moderatörlüğünü TRT World Sunucusu Andrea Sanke yaptı.

“Türkiye’de üretilen içerik dünyaya yayılıyor”

Netflix Kamu Siyasetleri Lider Yardımcısı Madeleine de Cock Buning medya okuryazarlığının artması ile dijital platformların dünyaya ulaştığını söyledi ve Türkiye örneğini verdi: “Tüketici neyi, hangi aygıttan izlemek istediklerini seçiyor. Türkiye bunun en hoş örneği, yani Türkiye’de üretilen bir şey tüm dünyaya dağılabiliyor.” Dezenformasyonun dünya genelinde büyük bir sorusun olduğunu vurgulayan Buning, maddelerin teknolojik gelişmelerin gerisinde kalabildiğini söyleyerek, “Teknoloji ve yasal düzenlemeler eş vakitli ilerlemeli” dedi.

“Şirketlerden sızan bilgiler güç tutkusunun sonucu”

Parsons School of Design Medya Tasarım Doçenti David Carroll en çok tercih edilen toplumsal medya platformlarından birinin şirket içinden bilgi sızdırdığını hatırlatarak, “Çalışanların devletlerden daha fazla gücü var buradaki yanlışı ortaya çıkartmakta. İçeriden sızan dokümanlara nazaran burada bir nitelikten fazla bir nicelik ve güç tutkusu olduğunu görüyoruz” dedi.

“Siber Güvenlik insanları koruyor”

CyberPeace Enstitüsü CEO’su Stéphane Duguin siber dünyada hesap verilebilirliğin kıymetine dikkat çekti ve ekledi: “Siber güvenlik artık sistemleri ve maddiyatı değil, insanları, mağduriyetleri, toplumları korumak üzerine eviriliyor.”

“Dezenformasyon Suçtur”

Observer Araştırma Enstitüsü Lideri Samir Saran, bilgi kirliliğinin kullanıcılara olumsuz tesirlerinden bahsetti. Siber cürüm ve siber tehlikenin insanları asıl sorusundan uzaklaştırdığını söyleyen Saran, “Bu hatadır. Bu çeşit tariflerden siber ve dijital ön ekini düşünmemiz gerekiyor. Bunlar şahsi şeyler ve insan hayatından uzaklaştırılacak bir şey değil” dedi.

 

TRT World Forum 2021 www.trtworldforum.com adresinden canlı olarak takip edilebilecek. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın