Herkes imkansız diyordu lakin… 70 yaşında anne oldu!

 Herkes imkansız diyordu lakin… 70 yaşında anne oldu!
Okunuyor Herkes imkansız diyordu lakin… 70 yaşında anne oldu!

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde 70 yaşında olduğunu tez eden bir bayan tüp bebek usulüyle gebe kaldı ve sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi. böylece dünyanın en yaşlı annelerinden biri olan bayan oğluyla birlikte gazetecilere poz verdi ve dünya medyasının ilgi odağı haline geldi.

Jivunben Rabari ismindeki bayan tüp bebek sistemiyle gebe kalmıştı. Bayanın tabibi ve eyaletteki tüp bebek merkezinin sahibi olan Dr. Naresh Bhanushali doğum haberini doğrularken “Çift bize bir yıl evvel başvurdu. Başta anne adayının yaşı yüzünden bahse çekinerek yaklaştık. Lakin ikisi de o kadar heyecanlıydı ki biz de denemeye karar verdik.” kelamlarıyla süreci anlattı.

Bhanushali AA’ya yaptığı açıklamada “Bu hadise son derece ender bir hadise. Bir bayanın bu yaşta sorusunsuz doğum yapmış olması mucize üzere.” diyerek memnunluğunu paylaştı.

Jivunben Rabari’nin yaşını kanıtlayabileceği resmi bir doğum evrakı yok

Tabip “Hastanın yaşını kanıtlayacak resmi bir evrak olmasa da 70 yaş civarında olduğunu kestirim ediyoruz.” tabirini kullanırken tüp bebek denemesinden evvel anne adayının bir operasyon geçirmek zorunda kaldığını da kelamlarına ekledi.

Bebek 9 Eylül’de sezaryen formülüyle dünyaya geldi. Hekimler çiftin çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek merkezinde gözyaşı döktüğünü aktardı.

Mora isimli küçük bir köyde yaşayan Rabari ve Maldhari, 45 yıldır evliler ve yıllardır bebek sahibi olmak için uğraşıyorlardı. Bayanların 40-50 yaşları ortasında menapoza girdikten sonra anne olamayacağı zira yumurtalıklarının yumurta üretimini durduğunu tıbbi olarak kabul edilen bir durumdu.

Öte yandan Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM), rastgele bir yaştaki rastgele bir bayanın, artık yumurtalıkları olmasa bile, ‘normal bir rahmi’ olması şartıyla tıbbi yardımla gebe kalabileceğini sav ediyor.

Tabipler anne ve bebeğin sıhhatinin düzgün olduğunu ve daima müşahede altında tutulduğunu söylüyor.

Hindistan geç yaşta doğum haberlerine yabancı değil. 2016 yılında Haryana eyaletinde de bir bayan 70 yaşında doğum yapmış ve sağlıklı bir çocuk doğurmuştu.

Bir öteki Hintli Erramatti Mangayamma’nın da Eylül 2019 tarihinde 74 yaşındayken ikiz bebeklerini dünyaya getirmesiyle dünyanın en yaşlı “yeni annesi” olduğuna inanılıyor.

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın