Kim Milyoner Olmak İster Başvuru Sonrası

 Kim Milyoner Olmak İster Başvuru Sonrası
Okunuyor Kim Milyoner Olmak İster Başvuru Sonrası

Kim Milyoner Olmak İster Yarışmasına şuana kadar 2 Milyon civarında kişi başvurmuş. Binlerce başvuru arasında şans bize de güldüğünde neler yapacağız bu sayfada onları paylaşacağız. Bu sayfamızı bir forum gibi kullanmayı düşünerek oluşturduk. Herkes yarılma ile ilgili bildiklerini, duyfuklarını, gördüklerini paylaşmasını sağlamak istiyoruz. Yarışmaya seyirci olarak bile katınlan herkesin yorum ve görüşlerini paylaşmasını umuyoruz..

Yorum alanına yazarak hem yarışmaya başvuran diğer arkadaşların bilgi sahibi olmasını hemde birbirimize yardımcı olma amaçlı yorumlarınızı bekliyoruz..

Soru, Görüş ve Paylaşımlarınızı Yorum alanından ekleyebilirsiniz veya mail adresimize detaylı bilgi gönderebilir biz sizin yerinize paylşaım yapabiliriz.

SORU VE CEVAPLAR

Soru 1 : Bazen yoruma açık, tartışmalı sorular çıkıyor. Sorular konusunda çok eleştiri geliyor mu?

Bütün sorular kaynaklı, tdk-ansiklopediler-makalelerden kaynak bulunmayan soru sorulmuyor.

Soru 2 : Yarışmaya katılalı 1 yıl oldu paramı hala alamadım sence ne yapmalıyım?

ATV reklam departmanını aramanız gerekiyor, 9 ayı geçtiği anda arayın.

Soru 3 : Yazılı ve sözlü mülakat arası ne kadar sürüyor ?

Sözlü mülakattan sonra seni çağıracaklarsa hemen çağırıyorlar zaten, çağırılmamışsan çağırılmayacaksın demektir.

Soru 4 : Ben daha önce kaydoldum 1 hafta sonra mülakata çağırıldım 0850 li numaradan ama vizelerim olduğundan gidemedim bayan bana siz bize bu numaradan müsait olduğunuz günden birkaç gün önce ulaşın dediler ama numaraya kaybettim sence ne yapabilirim ulaşmak için ?

Atv müşteri hizmetlerini arayıp isim soyisim verdim kontrol edip numarayı söylediler. İletişim numarası içi tıklayın

Soru 5 : Başvurmuştum aradılar fakat mülakat tarihinin uygun olmadığını sınavlarım olduğunu söylemiştim.biz sizi tekrar arayacağız dendi. sence umutlarımı tüketmeli miyim. yoksa ararlar mı ? bi fikrin olmalı bu konuda.

Tekrar arayacağız dendiyse aramaları oldukça muhtemel.

Soru 6 : Verilen rakamlar olduğu gibi veriliyor mu? yani merak ettiğim net ele geçen miktar ne kadar?

Yüzde 10’a yakını vergi olarak kesiliyor.

Soru 7 : Ben atv’yi aradım. seyirci olarak gelmek istiyorum bi arkadaşımla miloyner yarışmasına diye… tel numaramı adımı soyadımı nerede yaşadığımı sorup , yarışmanın numarasını verdi. sonra oradan da bi yere yönlendirdiler. birileriyle konuştum ve seyirci almadıklarını söylediler. bu seyirciler nereden geliyor . bir de başta konuştuğum kişi(atv) , neden benim bilgilerimi istedi madem yardımcı olamayacaktıysa. o an sormadım. şimdi sorayım.

Seyirciler yarışmanın çekildiği yenibosna stüdyosuna yakın yerlerde yaşayan insanlar, zaten 150 kişi civarı oluyor stüdyoda, tahminimce ortalama 40 kişi de yarışmacının yakınları. atv’den biraz uzakta yapıldığı için yarışma atv çalışanlarının bilmemesi normal, iki organ farklı çalışıyor yani.

Soru 8 : Adamına göre soru sorulmadığına emin miyiz? Mesela çoban amcaya sesli soruda cırcır böceği soruldu. Sağlam üniversitelerde okuyanlara da çeldirici sorular geliyor. İlk sorular çok tutarsız. Genellikle kalıbıyla sorulan sorular saçmalık. Mesela anneler bebeklerinin banyo suyu sıcaklığını genellikle nasıl ölçerler diye sorulmuş daha önce. erkek çocuklarının neresine kolanya dökülür tarzı bir soru da hatırlıyorum. Bu yaşıma geldim kafama kimse kolanya dökmedi. Milyoner bilgi yarışması olmaktan uzaklaşmaya başladı bence. Hayatın içinden soracağız diye fazla kasıyorlar sanki.

Adamına göre soru sorulması aslında pek mümkün olmaz, çünkü soruların hangi sırayla sorulacağı çekimden bir iki gün önce belirleniyor bildiğim kadarıyla. yarışmacıların çıkış sırası ise çekim günü belli oluyor, kimse o kadar soruyu aklında tutamaz 🙂 yani tutarsız olduğu görüşü belli bir oranda tartışılabilir. ancak mesela benim kafama enseme çok kolonya döküldü bana gelse çok rahat bilirdim, sizin aile çevrenizde olmadıysa bilmek hemen hemen imkansız. bunun yaşanıp yaşanmadığını yarışmacıya önceden sorup bilemeyeceğimize göre halkın büyük bölümünde olan şeyler sorulmaya çalışılıyor. mesela benim büyüdüğüm yerde lokma dökülürken mutfağa girilmez ama bu her yerde böyle değil, bunu sormak insafsızlık. hayatın içinden soru sormak aslında bir yerde yarışmacının bilme şansını artırıyor. Napolyon’un Elbe adasında sürgün olduğunu bana 1. soruda sormak mantıklıdır mesela ama bunu herkes bilmez. Doğrudan bilgi sorulunca yarışmacının da ilerlemesi zorlaşır, özellikle ilk soruda sorulmak istenen sorular genelde yarışmacının ilerlemesi için hayatının bir yerinde karşılaşmış olabileceği şeylerden soruluyor.

Soru 9 : Birde benim merak ettiğim birşey var . Mesela biri bizi soruları cevaplandırmak için aradı . Bizim bilgisayarı kullanıp soruyu araştırma gibi bir imkanımız varmı yoksa o kişiler önceden stüdyoyayamı geliyor 🙂 ?

Yok, böyle bir şey formata aykırı değil, istediği kadar istediği yere bakabilir. dolayısıyla elimizden geldiğince yüksek sorulara özellikle google a yazar yazmaz çıkan soruları koymamaya çalışıyoruz.

Soru 10 : İkramiyeleri ne kadar sürede ödüyorsunuz ?

3 ila 6 ay arasında değişiyor.

Soru 11 : Yeni basvuru yaptim ama inancim tam. 🙂 gecen 0541li bi numara aramisti. Bu kim yeaaa dedim acmadim, smdi icime kurt dustu. Sizinkiler olabilir mi? Onlarsa bi daha aramazlar di mi? 🙁

yok arayan 0541’den aramaz 🙂 ulaşamazlarsa da tekrar arayabilirler.

Soru 12 Birde benim merak ettiğim birşey var . Mesela biri bizi soruları cevaplandırmak için aradı . Bizim bilgisayarı kullanıp soruyu araştırma gibi bir imkanımız varmı yoksa o kişiler önceden stüdyoyayamı geliyor 🙂  ?

Yok, böyle bir şey formata aykırı değil, istediği kadar istediği yere bakabilir. Dolayısıyla biz de değiliz, elimizden geldiğince yüksek sorulara özellikle google a yazar yazmaz çıkan soruları koymamaya çalışıyoruz.

Soru 13 : Ikinci mulakatlarda ne yapiyorlar.. ?? Sorulari sorup gorustukten sonra..? Yani en iyi sonucu olanlar mi kaliyor yoksa çok yanlisi olan ve enteresan olan birinin kalip yarisma ihtimali var mi?

En iyi sonucu olanlar illa ki yarışıyor, sonuçta bilgi yarışması. onun dışında televizyonda insanların yarışsın ve kazansın diyeceği insanlar da yarışıyor. öğrencilerin sık sık yarışması da bu yüzden, hayata halkın genelinden farklı bakan bir gençlik var bence. öğrencilerin sık sık yarışabilmesinin sebebi bu. sorularda da analitik düşünmeye iten sorular olduğu için mesela 24 saat bulmaca çözen insanlar değil kitap okuyan gündemi takip eden, her şeyden biraz bilen insanlar başarılı oluyor.

Soru 14 : Yarışma genel kültürden çok hayat tecrübesini ölçüyor yanlış mıyım? Yani içinde domates olmayan bulgur yemeğini doktora yapmış adam bilemez ama ilkokul mezunu bir ev hanımı bilebilir. Eskiden böyle değildi oysa ki, zeki ve çok okuyan bir insanın bilebileceği sorular çıkıyordu. Elitist gibi görünmek istemem ama biraz daha totale hitap etmek, sokaktaki insana dokunmak için sorular elden geçmiş gibi ne dersiniz?

ilk 7 soru için dedikleriniz doğru; ancak yedinci sorudan sonrası için aynı şeyi söyleyemem. Zeki, çözümleyebilen ve çok okuyan, elinde olan bilgiyi yorumlayabilen insanlar daha ileriye gidiyor artık.

Soru 15 : Başvuru yaptım neden cevap yok 🙂 ? Seçimlerinde çok başarılı olduklarını söyleyemiycem çünkü başvuru formunda baktıkları yerleri çok iyi tahmin edebiliyorum oraları süsleyecek kadar da yetenekliyim ama ilk başvurunun acemliği ve önemsememezlikten dolayı düz bir başvuru formuydu benim ki, ilginçleştirilmiş bir hayat hikayesi şov dünyasında prim yapar ana kıstas bu.

Dikkat ettiyseniz yarışma hikayelere öyle çok önem vermiyor, acı, trajik sorular bile sorulmuyor. Selçuk  bey’le muhabbet edebilme durumu 15 binden sonra geliyor hatta. ilk başta ne iş yapıyorsunuz ne ediyorsunuz gibi kısa bir giriş oluyor. tabii ki aslında gönül istiyor ki her başvuran yarışabilsin ancak bir yere kadar da başvuruda yazdıklarınız önemli.

Uygun görülme durumu. 2 kişi sırf şu başvuruları incelemek için çalışıyor ve 1.5 milyona yaklaştı başvurular, tabii fazla başvuruları, seçilemeyecek durumda olan başvuruları atarsak yarı yarıya düşer. 1 yıl önce başvuranlara dönüldüğü de oluyor, dün başvuranın arandığı da oluyor.

Soru 16 : Çalışaların Torpil yapma yetkisi var mı?

yok maalesef 🙂

Kim Milyoner Olmak İster Başvuru Formu

Yarışmanın Yapımcısının Sabah Gazetesi ile yaptığı röpörtajda detaylı şekilde bilgi vermiş bizde alıntı yapıyoruz.

Yeni sezonu çarşamba günü başlayacak olan’Kim Milyoner Olmak İster?’in yapımcısı Meltem Kayalı: Elemeler uzun sürüyor. Doldurduğu formu beğendiğimiz adayları, ön sınava alıyoruz. Kimin ne bildiğini yarışmadan önce görüyoruz.

ATV ekranlarının reyting rekorları kıran yarışma programı ‘Kim Milyoner Olmak İster?’, yeni sezona çarşamba günü başlıyor. Birbirinden iddialı yarışmacıların kıyasıya rekabet edeceği ‘Kim Milyoner Olmak İster?’in yapımcısı Meltem Kayalı ile bir araya geldik ve programı konuştuk.

Bu yarışmaya 2000 yılında başladık. Artık bu iş, bir televizyon klasiği olsun istiyoruz. Şu an 7-8 yaşında olan yarışmacılar; 18 yaşına geldiklerinde bu yarışmaya katılırsa, çok mutlu olurum.

1.5 MİLYONU GEÇTİK

Başarımızın en önemli faktörü; Kenan Işık’ın sunucumuz olması… Birbirinden ilginç ve donanımlı yarışmacıları da unutmamak gerek… Tabii, sorular da televizyon izleyicisini ekrana bağlıyor. Sürekli bilgi içeren sorular sormak hoşumuza gitmiyor; insanları düşündürecek sorular da hazırlıyoruz. Bu yarışma için altı kişilik editöryal ekip, yoğun şekilde çalışıyor.

Başvurular en son baktığımda 1.5 milyonu geçmişti. Yarışmaya başvuranlarla iki kişi ilgileniyor. Elemeler, epey bir zaman alıyor. Yarışmaya en son başvuran ile ilk başvuranın şansı aynı. Kendinizle ilgili bilgi vermiyorsanız, seçilme şansınız olmuyor. Kendinizi ifade ediş biçiminize göre görüşmeye çağrılıyorsunuz. Biz yarışmacıları seçmiyoruz, onlar kendilerini seçtiriyorlar.

FORM DOLDURMAK YETER

Yarışmaya katılmak için soru cevaplamaya gerek yok! ATV’nin internet sitesindeki formun doldurulması yeterli oluyor. Özellikleri beğenilen kişiler, görüşmeye çağrılıyor. Doldurduğu formu beğendiklerimiz; editörlerden önce benimle görüşüyor ve sınava tabi tutuluyorlar. Bu programın diğer ülkelerdeki versiyonlarında sınav yapılmıyor ama biz, kimin ne kadar bildiğini yarışmadan önce görmek istiyoruz.

Soruları hazırlayan geniş bir grubumuz var; hepsi de profesyonel insanlar. Yüksek ödüllü soruları hazırlayanlarsa; üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler… Ben hazırlanan soruların sayısını 100’den 20’ye indiriyorum. Sayılarını indirdiğimiz sorular, kontrole gidiyor. Kontrol ettirdiğimiz soruları yarışmacılara soruyoruz.

En büyük isteğim; bu yıl bitmeden 1 milyonu vermek… İnşallah yakında biri gelip son soruyu açtıracak ve bu ödülü alacak.

ÖDÜL 9 AY SONRA VERİLİYOR

Yarışmacı, ne kadar çok soruya doğru cevap verirse; bizim de izlenme payımız o kadar artıyor. O yüzden yarışmacı gelip ilk iki soruda gitmesin istiyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda ilginç bir olay yaşadık. Ön elemelerde 20 sorudan, 19’una doğru cevap veren bir yarışmacı için stüdyoyu hazırlattım. Konfetiler hazırladık, kutlama planları filan yaptık ama yarışmacı ilk soruda elendi.

Yarışma bittikten sonra; yarışmacıyı kulise alıyoruz. Eğer ödül aldıysa, herkes onu ayakta alkışlıyor. Ödülünü ise dokuz ay sonra alıyor.

Yapılan Yorumlar
  • Avatar for Savaş Savaş dedi ki:

    10 yidan fazladır başvuru yapmışım ama çağıran yok başvurumu yeniledim yine cagirilmadi

  • Avatar for Fatma Fatma dedi ki:

    Ben eşim için başvurmuştum ama üzerinden seneler geçti bu sene yeniledim tekrar ne zaman ararlar acaba hiç dönüş olmadı

Bir Yorum Yapın